Suedia dhe Finlanda reagojnë pas deklaratës së Erdogan për vendosjen e vetos

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Suedia dhe Finlanda kanë reaguar pas deklaratës së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan i cili tha të premten se mund të shfrytëzojë të drejtën e vetos dhe të bllokojë anëtarësimin e tyre në NATO.

Ministrat e Jashtëm të Suedisë dhe Finlandës kanë thënë se shpresojnë të takohen këtë të shtunë me homologun e tyre turk në Berlin, në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s.

“Ne do të kemi mundësi të diskutojmë rreth aplikimit të mundshëm në NATO”, tha Ministrja e Jashtme suedeze, Ann Linde, teksa nënvizoi se qeveria turke nuk e ka dhënë drejtpërdrejt këtë lloj mesazhi, raporton Los Angeles Times.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Helsinki, ministri i Jashtëm finlandez, Pekka Haavisto beson se do të takohet me ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu gjatë fundjavës për të “vazhduar debatin brenda vendit”.

Ditën e djeshme, Erdogan tha se për Turqinë është e pamundur që të mbështesë planin e Suedisë dhe Finlandës për t’u bërë pjesë e NATO-s duke thënë se vendet skandinave janë “shtëpi e shumë organizatave terroriste”.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KiE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...


TË FUNDIT

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KiE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER