Ukraina mbledh trupat e vrarë të ushtarëve rusë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Trupat e ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë u sollën në një oborr hekurudhor jashtë Kievit dhe qindra të tjerë u grumbulluan në një tren frigoriferik.

Oficeri kryesor i ndërlidhjes civilo-ushtarake, Volodymyr Lyamzin ka deklaruar se “shumica e tyre u sollën nga rajoni i Kievit, rajoni i Chernihiv si dhe nga disa rajone të tjera”, raporton Reuters.

Ai tha se trenat frigoriferikë të stacionuar në rajone të tjera anembanë Ukrainës po përdoren për të njëjtin qëllim.

Një ditë më parë, ushtria e Ukrainës publikoi fotografi ajrore të mbetjeve të djegura dhe të braktisura të një kolone të blinduar ruse të kapur duke u përpjekur të kalonte një lumë në rajonin e Donbasit, i cili është bërë fusha kryesore e betejës.

Reuters nuk mundi të verifikonte raportin ukrainas, por Ministria Britanike e Mbrojtjes ka deklaruar se një urë dhe një pjesë e batalionit të blinduar ishin shkatërruar në lumin Siverskyi Donets, teksa forcat ruse po përpiqeshin të depërtonin në mbrojtjen diku tjetër në Donbas.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER