Cilat janë shtetet që financojnë tregun e armëve të Rusisë dhe SHBA-së?  

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

SHBA është eksportuesja më e madhe e armëve në rang global.

Në 10 vitet e fundit ajo ka eksportuar 35% të armëve drejt 130 shteteve të ndryshme.

Vitet e fundit, tregu më i madh amerikan për sa i përket shitjes së armëve ishte Arabia Saudite.

Gjatë dekadës së fundit,  Arabia Saudite ka blerë 24% të armëve amerikane.

Blerësit e armëve të SHBA-së Kontinenti
1- 🇸🇦 Arabia Saudite Azi
2 – 🇦🇺 Australia Oqeani
3 – 🇰🇷 Korea e Jugut Azi
4 – 🇦🇪 Emiratet e Bashkuara Arabe Azi
5 – 🇯🇵 Japonia Azi
6- 🇮🇳 India Azi
7 – 🇬🇧 Mbretëria e Bashkuar Europë
8 – 🇶🇦 Katar Azi
9 – 🇹🇼 Tajvan Azi
10 – 🇹🇷 Turqi Azi

 

Rusia është eksportuesja i dytë më e madhe e armëve në të gjithë botën duke qenë e përgjegjshme për 22% të të gjithë eksporteve në vitin 2021.

India vazhdojnë të jetë importuesi më i madh i armëve ruse.

Uria e ushtrisë indiane për armatimet ruse vjen si pasojë e luftës së heshtur mes saj dhe Kinës.

 

Blerësit e armëve të Rusisë Kontinenti
1 – 🇮🇳 India Azia
2 – 🇨🇳 Kina Azia
3 – 🇩🇿 Algjeri Afrika
4- 🇻🇳 Vietnam Azia
5- 🇪🇬 Egjipt Afrika
6- 🇮🇶 Irak Azia
7- 🇦🇿 Azerbajxhan Azia
8- 🇰🇿 Kazakistani Azia
9-🇻🇪 Venezuela Amerika
 10- 🇸🇾 Siria Azia

 

Prej kohësh, Rusia ka financuar dhe stërvitur rebelët pro-rusë në Ukrainë. Që nga aneksimi i Krimesë në vitin 2014, Rusia ka dërguar armë të të gjitha llojeve, nga pistoletat, tek automatikët, minat, tanket dhe raketa hedhësit drejt këtij rajoni.

Efektet e Luftës në Ukrainë mbi Tregtinë e Armëve

Sipas të dhënave të fundit nga SIPRI, tregtia globale e armëve kishte rënë me 4.6% gjatë 5 viteve të fundit por pas luftës, shumë shpejt Europa u kthye në një importues të rëndësishëm duke i rritur blerjet me 19%.

Shtete si Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Norvegjia ishin ndër importuesit më të mëdhenj në këtë periudhë.

Të alarmuara nga pushtimi i Ukrainës, shtetet evropiane kanë shtuar buxhetin e tyre të mbrojtjes dhe një shembull konkret është Gjermania e cila shpenzoi shifrën marramendëse prej 100 miliardë eurosh për të forcuar dhe përditësuar ushtrinë e saj.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

TË FUNDIT

‘Se çfarë bëj unë, e di unë”, Tabaku përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit Elisa Spiropali ka debatuar ditën e sotme në Kuvend me deputeten demokrate Jorida Tabaku. Në një kohë që po flitej për miratimin e...

Kosova me dozë të katërt të vaksinës kundër COVID-19

Personat mbi 60-vjeç në Kosovë mund të marrin dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë, e...

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Kreu i grupit kriminal serb pretendon se ndodhet në Kosovë

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...