Anëtarësimet e reja në NATO nuk përbëjnë kërcënim për asnjë shtet, thotë Bajden

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden deklaroi se anëtarësimet e reja në NATO, nuk përbëjnë kërcënim për asnjë shtet, duke iu referuar aplikimeve të Suedisë dhe Finlandës.

Deklaratë, Bajden dha këtë të enjte, gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, me presidentin finladez, Sauli Niinisto, shkruan BBC.

“Anëtarësimet e reja  në NATO nuk përbëjnë një kërcënim për asnjë komb, nuk ka qenë kurrë. NATO do të forcohet nga anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës”, tha ai.

Bajden nënvizoi se Suedia dhe Finland kanë mbështetjen e SHBA-ve në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në NATO.

Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar zyrtarisht për t’iu bashkuar aleancës ushtarake, në përgjigje të agresionit rus në Ukrainë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...