‘Dënoj pushtimin e pajustifikuar rus të Irakut’, gafa e ish-presidentit Bush

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-presidenti amerikan George W Bush ka bërë një gafë gjatë një fjalimi mbi demokracinë teksa dënoi ‘pushtimin e pajustifikuar dhe të dhunshëm të Rusisë në Irak’.

Bush, i cili dërgoi trupat amerikane për të rrëzuar Saddam Husseinin gjatë kohës kur ishte president, u ngatërrua gjatë një fjalimi mbi demokracinë ditën e mërkurë.

“Zgjedhjet në Rusi u vodhën”, tha 75-vjeçari. “Kundërshtarët politikë burgosen ose përjashtohen nga proceset zgjedhore”.

“Ky është rezultati i mungesës së balancës mes pushteteve në Rusi”, tha ai.

“Vendimi i një njeriu të vetëm për të ndërmarrë një pushtim të pajustifikuar dhe të dhunshëm të Irakut … doja të thosha Ukrainës.”

Bush u përpoq ta kalonte me shaka duke ia hedhur fajin moshës për gafën e bërë, teksa audienca shpërtheu në të qeshura.

Ai ngrit supet dhe tha nën zë: “Edhe Irakun”.

Gjatë presidencës së Bushit, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe forcat aleate pushtuan Irakun për të rrëzuar qeverinë e Saddam Husseinit, me pretendimin se po fshihte armë kimike e bërthamore.

Lufta rrënoi shoqërinë irakiane dhe mbolli edhe më shumë konflikt në mbarë rajonin. Nga ana tjetër, nuk u arrit të provohej kurrë prezenca e armëve kimike.

Sipas autoriteteve në Irak, mbi 122 mijë civilë u vranë gjatë pushtimit dhe dhunës që pasoi nga viti 2003 në 2013-ën.

Gafa e Bushit ka sjellë reagime të shumta në rrjete sociale.

Senatorja amerikane Nina Turner e cilësoi ish-presidentin ‘kriminel lufte’ në një status në Twitter, ndërsa gazetari dhe autori Wajahat Ali tha se Bushit “iu deshën 20 vjet që më në fund të rrëfejë të vërtetën’.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...