Kushti që Finlanda i vendos NATO-s për armët bërthamore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Finlanda nuk dëshiron që NATO të vendosë armë bërthamore ose të krijojë baza ushtarake në territorin e saj edhe nëse bëhet anëtare, tha kryeministrja finlandeze Sanna Marin për një gazetë italiane në një intervistë të botuar të enjten.

Marin u shpreh gjithashtu se çështja e vendosjes së armëve bërthamore ose hapjes së bazave në Finlandë nga NATO nuk ishte pjesë e negociatave të anëtarësimit të Helsinkit me aleancën ushtarake perëndimore.

“As nuk mendoj se ka ndonjë interes për vendosjen e armëve bërthamore apo hapjen e bazave të NATO-s në Finlandë”, tha ajo.

Kryeministrija gjatë një vizite në Romë për t’u takuar me homologun e saj italian, Mario Draghi, tha se besonte se çështja mund të zgjidhej përmes dialogut.

“Unë mendoj se në këtë fazë është e rëndësishme të qëndrojmë të qetë, të kemi diskutime me Turqinë dhe të gjitha vendet e tjera anëtare, duke iu përgjigjur pyetjeve që mund të ekzistojnë dhe duke korrigjuar çdo keqkuptim”, tha Marin për të përditshmen italiane Corriere della Sera.

Kryeministrja Magdalena Andersson e Suedisë fqinje, e cila si Finlanda po aplikon për anëtarësim në NATO, nënvizoi se vendi i saj nuk dëshiron baza të përhershme të NATO-s apo armë bërthamore në territorin e saj.

Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s të mërkurën, por përballen me kundërshtime nga Turqia ndaj një procesi pranimi që fillimisht pritej të ishte relativisht i shpejtë.

Turqia, një anëtare e NATO-s që nga viti 1952, ka shprehur kundërshtimin e papritur ndaj anëtarësimit finlandez dhe suedez, duke akuzuar fqinjët nordikë se strehojnë individë të lidhur me grupet që ajo i konsideron terroriste.

Ankaraja përmendi gjithashtu embargon e eksportit të armëve të vendeve ndaj Turqisë pas inkursionit të saj në Siri në vitin 2019.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...