Mbi 1 milion ukrainas kthehen në shtëpinë e tyre teksa lufta vazhdon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Më shumë se një milionë refugjatë ukrainas janë kthyer në shtëpi pasi janë “të frustruar me shqetësimin e luftës në rritje me sisteme të ndryshme rreth Bashkimit Europian”, tha ambasadori i Ukrainës në Britani.

Vadym Prystaiko u shpreh se refugjatëve ukrainas u mungojnë të dashurit e tyre, shtëpitë e tyre dhe punët e tyre që bënin në shtetin e tyre, raporton BBC.

Ai shtoi se kryebashkiakët e Kievit dhe Kharkhivit u thanë njerëzve që të mos kthehen në qytete pasi ishte ende e pasigurt.

“Një nga gjërat që do të doja të trajtoja është se si ne mund të jemi ende në gjendje t’i mbajmë ata këtu ose në Bashkimin Europian, ndonjëherë përtej vendit si në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha Prystaiko.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...