Zelensky nënshkruan dekret për zgjatjen e ligjit ushtarak

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Zelensky nënshkroi dekrete për zgjatjen e ligjit ushtarak dhe afatin e mobilizimit të përgjithshëm, ku pritet miratimi i tyre nga Këshilli i Lartë i Ukrainës.

Ai tha se ata duhet të dëbojnë pushtuesit dhe të garantojnë sigurinë e vërtetë të Ukrainës.

“Kjo është arsyeja pse kam nënshkruar dekretet për zgjatjen e ligjit ushtarak dhe afatin e mobilizimit të përgjithshëm. Shpresoj që Këshilli Suprem i Ukrainës do ta mbështesë këtë vendim në të ardhmen e afërt. Ushtria jonë duhet të ketë të gjitha mjetet ligjore për të vepruar me qetësi, ku të gjitha qytetet dhe komunitetet tona që janë nën pushtim të përkohshëm, duhet të dinë se Ukraina do të kthehet”, deklaroi Zelensky.

Zelensky nënvizoi se Rusia ka bërë “gabime katastrofike” gjatë pushtimit të saj në Ukrainë.

Gjatë fjalimit të tij, presidenti ka tha se dyshon tek ushtria ruse për arsye se mendohet se mos ka filluar të përdorë sisteme të armëve lazer për shkak të mungesës së raketave.

Presidenti ukrainas tha se kjo gjë e tregon shumë qartë dështimin e plotë të pushtimit, dhe se ushtria ruse ka hedhur raketa në Mykolaiv dhe në Dnipro.

Ai falenderoi  Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen për ofrimin e paketës së ndihmës me shumën prej 9 miliardë euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...