Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në “dy muajt e ardhshëm”.

Në një intervistë, ajo tha se aleanca e mbrotjtjes kishte mirëpritur aplikimet e dy vendeve dhe besonte se do të “jepnin një kontribut të madh në aleancën e NATO-s”.

E pyetur se sa kohë mund të zgjasin ofertat e tyre për anëtarësim, ajo tha: “Idealisht do të dëshironim ta shihnim të realizohej brenda disa muajsh, ky është qëllimi”, raporton news.sky.

Smith tha se ajo ishte “e sigurt” se aleanca do të ishte në gjendje të përballonte shqetësimet që Turqia kishte ngritur në lidhje me vendet që do të anëtarësoheshin.

“Gjithçka që bën NATO duhet të arrihet përmes konsensusit, ku duhet 30 aleatë të votojnë për të. Pra, ne kemi 73 vite përvojë, duke punuar mbi dallimet aleate, dhe për këtë arsye edhe unë personalisht jam mjaft e sigurt se ata do të gjejnë një rrugë për këtë”.

Ajo shtoi: “Unë mendoj se përfundimisht do të shohim Suedinë dhe Finlandën që t’i bashkohen aleancës në një të ardhme jo shumë të largët, e cila mund të ndodhë për dy muajt e ardhshëm”.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...