Rihapet opera e Kievit, 300 persona shijojnë performancën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shtëpia kombëtare e Operës në Kiev është rihapur për herë të parë që pas nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt.

Teatri i kryeqytetit mirëpriti një audiencë të vogël për një program operistik këtë të shtunë. Kjo u bë e mundur falë rikthimit të afro 70% të stafit të saj në Kiev. Ndërkohë biletat u shitën të gjitha që para datës së shfaqjes, një komedi shumë e njohur.

Teatri ka një kapacitet prej 1000 personash, por audienca u kufizua në rreth 300, në mënyrë që ata të mund të evakuoheshin në një strehë nëntokësore nëse gjatë performancës do të dëgjoheshin sirenat e një sulmi ajror.

Shumë persona në audiencë ishin të veshur me uniforma ushtarake. Mes tyre ishte një doktor.

“Jam mjek dhe kam qenë i zënë duke mjekuar ushtarët e plagosur. Shpresoj shumë që paqja të mbizotërojë dhe të gjithë të mund të ndjekin performanca të tilla pa frikë,” – u shpreh një qytetar.

Ministri i Kulturës u shpreh i lumtur para kësaj performance për rikthimin e operës në funksion, pasi arti është i rëndësishëm për njerëzit, të cilët duhet të shijojnë jetën pavarësisht luftës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

TË FUNDIT

FOTO/Shqiptari mbron me armë hotelin në Shkup, zmbrapsen huliganët maqedonas

Isuk Koka, i cili mbrojti me armë mbrëmjen e djeshme hotelin e tij në Çarshi të Shkupit nga huliganët, është arrestuar nga Policia. Gazetarja Ferikan...

Rikthimi i Radojçiç, ende asnjë reagim nga institucionet e Kosovës

Ende nuk ka asnjë reagim nga institucionet e Kosovës lidhur me rishfaqjen e kreut të grupit kriminal serb, Milan Radojçiç, njëkohësisht nënkryetar i Listës...

Parulla provokuese nga serbët në Mitrovicën e Veriut

Në orët e para të mëngjesit të së enjtes, janë shfaqur parullatë reja provokuese në veriun e Mitrovicës. “Nema predaje, KM ostaje” që në...

Harta e re gjyqësore, priten masa disiplinore për avokatët që thyen bojkotin

Kreu i Dhomës së Avokatisë, Maks Haxhia tha se do të kërkojë ndjekje disiplinore për avokatët që kanë thyer bojkotin për hartën e re...

Berisha-mazhorancës: Pse s’guxoni të flisni për gjenocidin serb në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilësoi një rezolutë të njerëzve me qëndrim të dyfishtë atë të mazhorancës për gjenocidin serb në Srebrenicë. Qeveria,...