Biden: SHBA do të mbronte ushtarakisht Tajvanin, në rast pushtimi nga Kina

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi të hënën se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme për të ndërhynin ushtarakisht në rast se Kina do të pushtonte Tajvanin.

Ai shtoi se barra për të mbrojtur Tajvanin bëhet edhe më e rëndë përballë pushtimit rus të Ukrainës.

Deklarata e Biden në mbështetje të së drejtës për vetëqeverisje është ndër më të ashprat që vijnë nga kreu i ekzekutivit amerikan në dekadat e fundit.

Në një konferencë për shtyp nga Tokio, Biden iu përgjigj me ‘po’ pyetjes nëse do të ishte i gatshëm të ndërhynte ushtarakisht për të mbrojtur Tajvanin në rast pushtimi nga Kina.

“Ky është angazhimi që kemi marrë përsipër”, shtoi ai.

SHBA ka shmangur deklarata të shprehura kaq haptazi mbi sigurinë e Tajvanit, vend me të cilin nuk ka më as traktatin e mbrojtjes së përbashkët.

Akti i Marrëdhënieve me Tajvanin i 1979 nuk parashikon ndërhyrjen ushtarake të Shteteve të Bashkuara në rast të ndonjë pushtimi.

Por nga ana tjetër, e cilëson mbrojtjen dhe parandalimin e ndryshimit statusit të tij në mënyrë të njëanshme nga Kina, si subjekt i politikës amerikane.

Komentet e Biden pritet të sjellin kundërpërgjigjen e ashpër të Kinës, e cila Tajvanin e njeh si provincë të sajën.

Sipas politikës “Një Kinë të vetme”, SHBA njeh Pekinin si qeverinë zyrtare të Kinës dhe nuk ka marrëdhënie diplomatike me Tajvanin, por megjithatë ka një ambasadë de-facto në Taipei dhe furnizon ishullin me pajisje ushtarake.

Presidenti amerikan tha se parandalimi i një sulmi të mundshëm ndaj Tajvanit është një arsye më shumë përse është e rëndësishme që Vladimir Putin të ‘paguajë shtrenjtë për barbarizmat e tij në Ukrainë’, duke i përçuar një mesazh të qartë vendeve të tjera se akte të tilla janë ‘të patolerueshme’.

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?