FOTO | Çfarë është ‘Terminatori’ rus që po përdoret në Ukrainë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka vendosur një automjet luftarak të blinduar në Donbas të Ukrainës.

Ky është tanku i quajtur “Terminator”, i cili për herë të fundit u pa gjatë stërvitjeve të vitit 2017.

Të quajtur “Terminatorë” nga prodhuesi i tyre, Uralvagonzavod, këto tanke morën një vëmëndje të vëmendjes së medias në fund të majit.

Ata janë rezultat i përpjekjes së Rusisë për të zhvilluar automjete të posaçme për luftimet në hapësira të ngushta urbane. Kjo nevojë u bë urgjente pas luftës së parë në Çeçeni, në të cilën një numër masiv i automjeteve të blinduara ruse u shkatërruan nga luftëtarët çeçenë.

Terminatorët janë të aftë për të gjuajtur më shumë se 10 fishekë 30 mm në sekondë, të cilat mund të ngarkohen me predha të ndryshme. Automjetet luftarake mbajnë gjithashtu raketa dhe mitralozë.

Ekzistojnë dy versione të veçanta të Terminatorëve. Njëri model është i pajisur me dy granatahedhës me një ekuipazh prej pesë personash dhe tjetri kërkon një ekuipazh prej tre personash, pa granatahedhës.

 

Nuk dihet se sa Terminatorë ka aktualisht Rusia në shërbim, por në fund të vitit 2021 Kremlini shtoi 10 tanke të tjera.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?