Lija e majmunëve përhapet në Europë, shtetet marrin masa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lija e majmunëve po vazhdon të përhapet në të gjithë Europën. Një burrë 35-vjeçar u shtrua në një spital në Vjenë, Austri të shtunën në mbrëmje duke shfaqur simptoma klasike të lisë së majmunëve.

Numri i rasteve të konfirmuara në Europë është i vogël, por autoritetet shëndetësore po marrin masa për ta parandaluar këtë sëmundje, ku pandemia COVID-19 nuk ka përfunduar ende.

Në Belgjikë karantina prej 21 ditësh do të jetë e detyrueshme për të infektuarit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, personave të infektuar u kërkohet gjithashtu të izolohen për 21 ditë dhe atyre u ofrohen vaksina kundër lisë.

Shërbimi shëndetësor i vendit raportohet se është befasuar nga shpërthimi i kësaj sëmundjeje. Rastet e reja po rëndojnë sistemin që ende po merret me COVID-19 dhe pasojat.

Qendra Europiane për Kontrollin e Sëmundjeve raporton se deri tani infeksionet janë më të lartat në Portugali, Spanjë dhe Britani të Madhe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

TË FUNDIT

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...

Debati mbi ‘pasaportat e arta’, 5 lajmet kryesore

BE kundër ‘pasaportave të arta’: Nxisin krimin e organizuar dhe pastrimin e parave Qeveria shqiptare po kërkon investitorë të huaj të cilët mund të sjellin paratë...

Zeka: Tensionet në Veri të koordinuara nga Kurti e Vuçiç për të fshehur dështimin

Analisti Milaim Zeka thotë se takimet në Bruksel mes liderit të Kosovës Albin Kurti dhe atij të Serbisë Aleksandër Vuçiç  nuk ka për qëllim...

Bie në kanal, humb jetën 51-vjeçari në Laç

Një 51-vjecar ka humbur jetën aksidentalisht mbrëmjen e së enjtes në Laç. Përmes një njoftimi zyrtar policia lokale sqaroi se 51-vjeçari Y.T dyshohet se ka...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?