100 milionë refugjatë në botë për shkak të luftërave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Rreth 100 milionë persona janë detyruar të zhvendosen për shkak të luftërave, konflikteve që kanë përfshirë disa pjesë të botës.

“Gjatë vitit 2021, konfliktet vazhduan të shkaktojnë viktima dhe plagosje të civilëve, me rreziqet që rriteshin ndjeshëm në zonat urbane”, kështu u shpreh për Këshillin e Sigurimit një humanitar i lartë i OKB-së.

Sipas Ramesh Rajasingham, Drejtor i Koordinimit në Zyrën e OKB-së për Çështjet Humanitare (OCHA), kur armët u përdorën në zonat e banuara në rreth 90 për qind e viktimave ishin civilë, krahasuar me 10 për qind në zonat e tjera.

“Siç raportoi UNHCR gjatë fundjavës, lufta në Ukrainë dhe konfliktet e tjera kanë shtuar numrin e njerëzve që detyrohen të ikin nga konflikti, dhuna, shkeljet e të drejtave të njeriut dhe persekutimi. Kjo shifër arrin nivelin rekord prej 100 milionë”, tha drejtori i koordinimit të çështjeve humanitare, Ramesh Rajasingham.

Tre muaj më parë mijëra refugjatë ukrainas prisnin në pikën kufitare Medyka për të arritur në Poloni. Sot largohen më pak, dhe shumë prej atyre që ikën po rikthehen. Në anën tjetër të kufirit, në Ukrainë, ka shtatë milionë të tjerë të zhvendosur brenda vendit, të cilët gjithashtu duan të kthehen në shtëpi.

“Ne nuk do të jemi të sigurt në asnjë qytet në Ukrainë. Kështu që është çështje fati nëse do të jemi të sigurt apo jo”, shprehet një refugjate ukrainase, Alina.

Gjatë një vizite në një qendër refugjatësh në Bukuresht, Princi Charles i Britanisë u takua me nënat dhe fëmijët ukrainas, i cili e përshkroi luftën si një “situatë makthi”.

Princi Charles u takua edhe me punonjësit e shërbimit të urgjencës dhe Margaretën, e cila mban kurorën rumune.

Rumania ka mirëpritur gati një milion ukrainas dhe dhjetëra mijëra refugjatë të cilët vazhdojnë të vijnë. Rreth 6 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i luftës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...