Arrestohet ish-presidenti i Moldavisë, Moska kërkon lirimin e tij

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ish-presidenti pro-rus i Moldavisë, Igor Dodon është arrestuar pas një seri bastisjesh të kryera nga policia moldave, në kuadër të një hetimi që e sheh atë të dyshuar për tradhti, korrupsion, pasurim të paligjshëm dhe financim ilegal të partisë.

Agjentët e policisë dhe inteligjencës moldave shoqëruan ish-kreun e shtetit, që aktualisht udhëheq opozitën pro-ruse, pasi i vunë prangat në shtëpinë e tij në kryeqytetin Çisinau.

Prokurorja anti-korrupsion Elena Kazaçov deklaroi se Dodon dhe një person tjetër do të mbahen në arrest për 72 orë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov deklaroi se Moska kishte mbetur e alarmuar nga “persekutimi” i ish-presidentit, por shtoi se kjo është çështje e brendshme e Moldavisë.

“Së pari, kjo është çështje e brendshme e Moldavisë. Së dyti, ne jemi të shqetësuar që praktika dhe persekutime të tilla po aplikohen sërish ndaj mbështetësve të zhvillimit të marrëdhënieve miqësore me Federatën Ruse. Shpresojmë që të drejtat ligjore të Dodon të respektohen”, tha Peskov.

Gjatë bastisjeve të policisë, mbështetës të shumtë të Dodon mbushën rrugët dhe u mblodhën përpara godinës së Parlamentit të Moldavisë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

TË FUNDIT

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të vendit për tre...

Kërkohet hapja e plazheve 100% publike, nis mbledhja e firmave

Çadra e plazhit këtë herë u hap përballë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, në shenjë reagimi për hapësirat e pakta të plazheve publike. Pjesëtar të...

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...