SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete të SHBA-së që nga e mërkura.

Rastet u konfirmuan në Massachusetts, Florida, Utah, Uashington, Kaliforni, Virxhinia dhe Nju Jork.

Shumica e infeksioneve të zbuluara në nivel global deri më tani nuk kanë qenë të rënda. Shumë, por jo të gjitha, janë raportuar te meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj. Simptomat përfshijnë ethe dhe një skuqje të veçantë me gunga.

Rreth 20 vende ku lija e majmunëve nuk është endemike kanë raportuar shpërthime të sëmundjes, me më shumë se 200 infeksione të konfirmuara ose të dyshuara, kryesisht në Evropë.

Rasti i parë i lisë së majmunit në Shtetet e Bashkuara u raportua në Massachusetts javën e kaluar.

Sëmundja, e cila shfaqet kryesisht në Afrikën perëndimore dhe qendrore, është një infeksion viral që u regjistrua për herë të parë në Republikën Demokratike të Kongos në vitet 1970.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...