Twitter do paguajë 150 mln dollarë gjobë për shkelje të privatësisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Twitter do paguajë 150 milionë dollarë gjobë për keqpërdorim të të dhënave private të përdoruesve të këtij rrjeti social, shkruan Reuters.

Kompania ka rënë dakord për të paguar shumën për shkelejet të dhënave, si numrat e telefonave dhe email-et, për periudhën midis majit 2013 dhe shtatorit 2019, sipas dokumenteve të gjykatë.

Kompania do të paguajë 150 milionë dollarë si pjesë e marrëveshjes së shpallur nga Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni Federal i Tregtisë (FTC). Përveç shlyerjes monetare, marrëveshja kërkon që Tëitter të përmirësojë praktikat e pajtueshmërisë.

“Twitter mori të dhëna nga përdoruesit me pretekstin e shfrytëzimit të tyre për qëllime sigurie, por më pas përfundoi duke i përdorur të dhënat për të synuar marrjen e  reklamave të reja”, tha zyrtarja Lina Khan në një deklaratë.

Zyrtarët amerikanë theksuan se nga 3.4 miliardë dollarë të ardhura që Twitter fitoi në vitin 2019, rreth 3 miliardë dollarë ishin nga reklamat.

Twitter është një shërbim falas që fiton para kryesisht përmes reklamave. Miliarderi Elon Musk, i cili po blen shërbimin për 44 miliardë dollarë, ka kritikuar modelin e tij të biznesit të drejtuar nga reklamat dhe është zotuar të diversifikojë burimet e tij të të ardhurave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...