20 mld $ dëme në fabrikën e çelikut, miliarderi i Ukrainës padi ndaj rusëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Njeriu më i pasur i Ukrainës, Rinat Akhmetov deklaron se do padisë Rusinë për dënimet e shkaktuar nga bombardimet në fabrikën e çelikut në Mariuopol

Dëmi i shkaktuar në fabrikën e tij ka shifrën e 20 mln dollarëve, shkruan Sky news.

“Ne patjetër do të padisim Rusinë dhe do të kërkojmë kompensimin e duhur për të gjitha humbjet dhe biznesin e humbur”, është shprehur Rinat Akhmetov.

Ai tha se ka qëndruar në Ukrainë që kur filloi lufta me Rusinë.  “Ne besojmë në vendin tonë dhe besojmë në fitoren tonë”, u shpreh më tej miliarderi.

Prej fillimit të pushtimit rus, kompania Metinvest e cila zotërohet nga miliardieri ka njoftuar se nuk mund të dorëzojë kontratat e furnizimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

TË FUNDIT

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...