Rekrutonte luftëtarë të ISIS-it, shpallet fajtor kosovari në SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një ish-banor i Nju Jorkut, Mirsad Kandiç, me origjinë kosovare është shpallur fajtor nga gjykata e Bruklinit për rekrutimin e luftëtarëve islamikë të ISIS-it.

40-vjeçari pritet të dënohet me burgim të përjetshën në nëntor të këtij viti, teksa prokurorët thanë se ai ishte një anëtar i rangut të lartë të ISIS, raporton Reuters.

Ai udhëtonte në Lindjen e Mesme me qëllim marrjen e armëve për militantët, ku autoritetet amerikane i cilësojnë ata si grup terrorist.

Sipas prokurorëve, Kandiç ka udhëtuar Siri për t’iu bashkuar grupit islamik në vitin 2013 dhe më pas ndihmoi luftëtarët e tjerë vullnetarë nga vendet perëndimore të udhëtonin në Siri.

Kandiç dyshohet se ndihmoi një australian, Jake Bilardi, të udhëtonte në Turqi dhe më pas të kalonte kufirin në Siri për t’u bashkuar me ISIS.

Të dhënat e gjykatës treguan se një trup gjykues e dënoi atë të martën për gjashtë akuza, duke përfshirë sigurimin e mbështetjes materiale për ISIS.

Në një deklaratë prokurori më i lartë federal në Brooklyn tha se veprimet e Kandiç ishin të lidhura drejtpërdrejt me sulmet dhe humbjet e konsiderueshme të jetës.

Avokatët e Kandiç nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment. Kandiç u arrestua në Bosnje dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017.

Prokurorët gjithashtu thanë se Kandiç drejtonte një treg privat në Telegram, ku anëtarët postonin armë zjarri dhe pajisje të tjera ushtarake për shitje.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontekstit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

TË FUNDIT

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontekstit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...