Protesta kundër armëve në Amerikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Protesta janë mbajtur para selisë së Kongresit amerikan për të kërkuar një kontroll më të fortë të armëve.

Ende të tronditur nga dy masakra që përgjakën vendin në vetëm 10 ditë, disa qindra persona u bënë thirrje ligjvënësve që të bëjnë diçka për t’i dhënë fund tragjedive.

“Është një fatkeqësi që në këtë vend Kongresi nuk mund të tejkalojë lakminë dhe korrupsionin e lobistëve të armëve. Është fatkeqësi që ligjvënësit nuk mund t’i bëjnë ballë atyre që duan t’i japin armë kujtdo, në çdo moment dhe për çdo arsye”, u shpreh Kirsten Gillibrand, senatore demokrate, SHBA.

Fjalët nuk mjaftojnë për të ngushëlluar familjet e 19 fëmijëve dhe 2 mësueseve që u qëlluan për vdekje në Uvalde të Teksasit të martën e kaluar.

Në këtë qytet, banorët nuk e kuptojnë se si një i ri 18-vjeçar, aq sa ishte dhe mosha e autorit të masakrës, mund të blejë armë pa asnjë lloj kontrolli.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...