Qytetarët ukrainas e cilësojnë Zelenskin simbol të vendit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenski është kthyer në simbolin e një vendi,  një emër që e njohin në të gjithë botën.

“Për momentin ai është simbol jo vetëm për vendin tonë, por për të gjithë botën, simbol i luftës kundër një agresori. Ne jo vetëm shpresojmë, ne besojmë se çdo gjë do të shkojë mirë”, tha një qytetar ukrainas.

Dikur ishte aktor dhe u bë i famshëm si  i tillë. Ndërsa disa të tjerë e kujtojnë atë edhe kur ishte i vogël.

“Sigurisht që e njoh, ai luante futboll me djalin tim, është një tip i këndshëm, personalisht nuk e njoh, por më tregonte djali. Mbi të gjitha është i guximshëm dhe i thjeshtë. Nuk duket se është i korruptuar, të paktën kështu duket, Zoti e bekoftë”, tha një grua ukrainase, Liudmila.

“Njeri shumë i mirë, i ndërgjegjshëm. Ne i besojmë, jemi krenar për të, ai bashkoi të gjithë botën. Besoj se gjithçka do të shkoj mirë për ne”, tregoi një grua ukrainase.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën, Zelensky publikisht tha se nuk do të largohet nga vendi. Ai donte të mbronte atdheun, dhe prej asaj kohe ai i ka kërkuar botës ndihmë ushtarake dhe financiare, ku disa prej tyre besojnë se ai po ndihmon në transformimin e proceseve.

“Për shkak të agresionit rus, luftës ne vlerësojmë se ligjet ndërkombëtare nuk funksionojnë, balanca e pushteteve nuk funksionon. Organizata ndërkombëtare si Kombet e Bashkuara nuk funksionojnë, nuk mund ta ndalojnë agresionin. Ndaj duhet të ndërtojmë një sistem të ri të raporteve ndërkombëtare dhe Volodimir Zelensky është ai, i cili mund t’i ndërtojë këtë marrëdhënie”, tha analisti politik, Sergei Bykov.

Teksa vendi i tij lufton me ushtrinë e pestë më të madhe në botë, Zelensky është tashmë pjesë e fitores së Ukrainës, duke vijuar të rrëmbejë vëmendjen botërore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

TË FUNDIT

SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare. Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është...

70 vjeç në timon, Partia Socialiste propozon ndryshime në Kodin Rrugor

Personat deri në moshën 70-vjeçare mund të drejtojnë autobusë, kamion dhe çdo mjet tjetër për transport njerëzish dhe mallrash. Grupi parlamentar socialist ka depozituar në...

Edhe në Kiev bëhet plazh, ukrainasit përpiqen të kapin ritmin

Kievi ka rënë në qetësi dhe për momentin nuk është duke përjetuar sulmet të cilat janë përqendruar në rajonet lindore të Ukrainës. Në këto...

Mbi 200 të infektuar me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 213 raste të reja me COVID-19. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nuk është shënuar asnjë rast...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte të bllokuara, u...