Rusia heq kufirin maksimal të moshës për përfshirjen në ushtri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nënshkroi ligjin që heq kufiri maksimal të moshës për rusët apo të huajt të cilët duan të regjistrohen në ushtri.

Ligji u miratua nga Duma Shtetërore të mërkurën, por hyri sot në fuqi me nënshkrimin e presidentit Putin, shkruan CNN.

Më parë, shtetasit të moshës nga 18 deri në 30 vjeç mund të regjistroheshin në ushtrinë ruse.

Zyrtarë të ushtrisë dhe ligjvënës rusë mendojnë se heqja e kufirit maksimal të moshës do të tërheqë specialistë nga fushat mjekësore si inxhinieria, mjekësia dhe komunikimi.

Në projektligj shkruhet gjithashtu se përdorimi i armëve dhe pajisjeve me preçizion të lartë kërkon specialistë, të cilët e fitojnë një gjë të tillë nga mosha 40-45 vjeç. Miratimi i ligjit vjen pas humbjeve të mëdha në frontin e luftës të ushtrisë ruse.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Në një dekadë kanë emigruar 450 mijë shqiptarë

Shqipëria humbet çdo vit rreth 20 mijë banorë. Emigrimi drejt vendeve perëndimore, dominohet nga rikthimi i shqiptarëve në atdhe, ku përgjatë dekadës së fundit...

Emrat që pritet të drejtojnë Kombëtaren

Ilir Daja, Besnik Hasi apo teknikë apo ish-futbollistë nga seria italiane pritet të drejtojnë Kombëtaren në nëntor. Ende nuk ka asnjë njoftim zyrtar për largimin...

Berisha: Në sistemin TIMS janë zhdukur gjurmët e udhëtimeve të Ballës me trafikantët

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha është shprehur në një konferencë për mediat sistemi TIMS dhe MEMEX u shkatërrua me qëllim që të fshihte...

TË FUNDIT

Në një dekadë kanë emigruar 450 mijë shqiptarë

Shqipëria humbet çdo vit rreth 20 mijë banorë. Emigrimi drejt vendeve perëndimore, dominohet nga rikthimi i shqiptarëve në atdhe, ku përgjatë dekadës së fundit...

Emrat që pritet të drejtojnë Kombëtaren

Ilir Daja, Besnik Hasi apo teknikë apo ish-futbollistë nga seria italiane pritet të drejtojnë Kombëtaren në nëntor. Ende nuk ka asnjë njoftim zyrtar për largimin...

Berisha: Në sistemin TIMS janë zhdukur gjurmët e udhëtimeve të Ballës me trafikantët

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha është shprehur në një konferencë për mediat sistemi TIMS dhe MEMEX u shkatërrua me qëllim që të fshihte...

Bogdani: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë Tiranë, ma ka kërkuar baza

Ish-deputeti demokrat Gert Bogdani thotë se është i gatshëm që të kandidojë për Bashkinë Tiranë në zgjedhjet e ardhshme lokale. Në një intervistë për Euronews...

Lejoi kalimin e paligjshëm të kufirit, pezullohet efektivja e policisë Durrës

Drejtoria Rajonale e Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore Durrës ka pezulluar nga detyra një efektive policie për shpërdorim detyre. “Punonjësja e policisë A. B., e cila...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?