SHBA krah Suedisë e Finlandës, vetoja turke vështirëson anëtarësimin në NATO

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Procesi i anëtarësimit  të Suedisë dhe Finlandës në NATO po rezulton të jetë më i vështirë se sa pritej. Pavarësisht plotësimit të të gjitha kërkesave formale të hyrjes, vetoja e Turqisë është një pengesë.

Në një takim mes sekretarit amerikan të shtetit dhe ministrit të jashtëm finlandez, u bë e qartë mbështetja e SHBA-së për këtë proces.

“Finlanda dhe Suedia po punojnë drejtpërdrejt me Turqinë për të adresuar disa nga shqetësimet që ajo shtroi. Ne po bisedojmë edhe  me Turqinë. Bisedova me  ministrin e jashtëm turk në Nju Jork rreth një javë më parë dhe komunikimet vazhdojnë. Nuk dua të përcaktoj  bisedat paraprakisht , por ka një konsensus shumë të fortë në NATO për pranimin e Finlandës dhe Suedisë dhe mbetem i bindur se ne do ta kalojmë këtë proces me shpejtësi dhe se gjërat do të ecin përpara me të dyja vendet”, u shpreh sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken.

Delegacioni suedez dhe finlandez kanë qenë në Turqi për të hyrë në bisedime dhe për të gjetur një rrugëzgjidhje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

TË FUNDIT

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Propozimi u iniciua nga 36 përfaqësues të Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?