Emilia Romanja, toka e mrekullive të automobilizmit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse Toskana ka “Kiantin”, rajoni italian i Emilia Romanjës ka “Luginën e Motorëve”, një nga zonat ku prodhohen makinat dhe motorët sportivë më luksozë në botë.

E njohur ndryshe si Toka e Motorëve, ajo mbulon rreth 1 mijë kilometra katrorë tokë agrikulture mes Bolonjës dhe Modenës, si dhe është shtëpi e markave të njohura si “Lamborghini”, “Ferrari”, “Maserati” dhe “Ducati”.

“Është një mrekulli, mrekullia e Luginës së Motorëve, e atyre me 2 dhe atyre me 4 rrota, më të bukurit në botë, që prodhohen në një vijë toke që nga Parma në Bolonja, duke kaluar natyrisht përmes Modenës. Këtu prodhohen “Ferrari”, “Maserati”, “Lamborghini”, “Pagani” dhe “Dallara”, thotë Këshilltari për transportin dhe infrastrukturën, Andrea Corsini.

Nuk është rastësi që vendi që shpiku format e arkitekturës, Italia, të celebrojë përreth katedrales së Modenës, një kryevepër me stil romak, stilin e makinave të famshme sportive, që tregojnë se miti i futurizmit, ende tërësisht italian, ka shërbyer për të projektuar modernizmin.

Edhe “Bugatti”, pavarësisht se franceze, mban firmën e emigrantit italian Ettore Bugatti, një dizajner fantastik, emri i të cilit ndodhet në bulevardin e yjeve të automobilizmit.

“Në 2022-shin ne po prodhojmë diku tek 45 makina. Ato janë të veçanta pasi çdo klient ka shansin të jetë në kontakt me ne, të na vizitojë dhe të nisë rrugëtimin. Vetëm pritja është paksa e gjatë, pasi mund të shkojë deri në 2 vjet nga bërja e porosisë”, u shpreh djali i themeluesit të kompanisë “Pagani”, Christopher Pagani.

Në fabrikë, vetëm pak të rinj punojnë në laboratorin e fshehtë shkencor. Për kompaninë, pesha është gjithçka, ndaj dhe përdoren 40 fibra karboni të ndryshme, si dhe titan e alumin për t’i bërë makinat sa më të lehta.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?