Propaganda ndikon te rusët, 73% e të anketuarve mbështesin luftën në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shumica e rusëve, kur kanë kaluar më shumë se 100 ditë nga pushtimi, mbështesin luftën në Ukrainë, por vëmendja e tyre ndaj saj ka filluar të zbehet.

Një sondazh i fundit nga Qendra e pavarur Levada, e njohur si agjent i huaj në Rusi thotë se 73 për qind e të anketuarve besojnë se “operacioni special ushtarak” është i suksesshëm.

Për shumicën e rusëve, televizioni është burimi kryesor i informacionit.

Lev Gudkov, kreu i Qendrës Levada, i vetmi anketues i madh i pavarur në Rusi, i cilësuar si ‘agjent i huaj’ nga autoritetet ruse, thotë se mbështetja publike për luftën është rezultat i një përpunimi total të vetëdijes masive nga makineria e propagandës shtetërore.

“Kjo është pothuajse një bllokadë informacioni dhe censurë totale. Një masë e madhe e popullsisë informohet vetëm me lajmet që janë në televizion. Dhe nga televizoni vjen një demagogji  agresive, gënjeshtra dhe propagandë. Vetëm një linjë, me manipulimin e fotove dhe me një drejtim shumë të fortë. Ne po flasim jo vetëm për ndikimin aktual të papritur të propagandës, çështja është shumë më serioze, propaganda ngriti ato shtresa që ishin zhvilluar dhe ishin karakteristike për epokën sovjetike”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?