Qymyr në vend të gazit rus, Gjermania dhe Austria alternativa për energji

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Për shkak të rënies së furnizimeve nga Rusia, në Austri dhe Gjermani është rritur kërkesa për qymyr.

Për të shmangur ndërprerjet e energjisë, impianti i ngrohjes në jug të Gracit, në Austri, po përgatitet për një kthim të mundshëm tek qymyri. Hera e fundit kur ky burim energjie u përdor në impiant ishte në mars të 2020-s.

“Po e përgatisim këtë impiant që të punojë sërish me qymyr, që në raste emergjence, për shembull kur të ketë ndërprerje të furnizimit, struktura të përdoret sërish. Është me rëndësi ta bëjmë këtë tani. Aktualisht kompleksi po konvertohet dhe do të duhen disa muaj derisa të bëhen ndryshimet teknike”, thotë Leonore Gewessler, ministre e Ambientit në Austri.

Edhe ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, njësoj si ministrja austriake e Ambientit, dëshiron të rikthejë përkohësisht në funksion impiantet me qymyr, gjë që nuk është mirëpritur nga aktivistët për klimën.

Një prej grupeve shkroi se qeveria gjermane gradualisht po braktis fshatrat në landin Rhinland dhe bashkë me to kufirin prej 1.5 gradë Celsius, i vendosur për të luftuar klimën. Habeck tha se kthimi tek qymyri ishte diçka e hidhur, por e nevojshme në këtë situatë.

Ministri shtoi gjithashtu se qëllimi duhet të jetë zëvendësimi i rezervave me gaz në mënyrë që vendi të jetë i përgatitur për dimrin dhe të reduktojë konsumin e gazit në tërësi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...