Rusia synon qytetin e dytë më të madh të vendit, Kharkiv

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shefi i NATO-s ka paralajmëruar vendet perëndimore se ata duhet të jenë të gatshëm të ofrojnë mbështetje afatgjatë për Kievin.

Katër muaj pas luftës së Rusisë në Ukrainë, Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i tha gazetës gjermane Bild se perëndimi duhet të përgatitet për një kohë të gjatë.

“Ne nuk duhet të heqim dorë nga mbështetja e Ukrainës. Edhe nëse kostot janë të larta, jo vetëm për mbështetjen ushtarake, edhe për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë dhe ushqimeve”, tha Shefi i NATO-s.

Të dielën, presidenti i Ukrainës dhe këshilltarët e tij pohuan se Rusia tani po përpiqet ta bëjë Kharkivin, në verilindje të Ukrainës dhe qytetin e dytë më të madh të vendit, një vijë të re të frontit të luftës.

Brenda pak orësh Ministria e Mbrojtjes e Moskës njoftoi se raketat ruse Iskander kishin goditur një fabrikë riparimi tankesh në Kharkiv. Zëdhënësi i ministrisë pohoi gjithashtu se deri në 20 automjete të dërguara nga perëndimi janë shkatërruar në dhjetë ditët e fundit.

Ndërkohë sulmi i Rusisë në rajonin lindor të Donbasit vazhdon. Banorët në Lysychansk janë të detyruar të strehohen dhe të jetojnë në bodrume në kushte të vështira, duke u përballur me temperaturat e ulëta gjatë natës, ndërsa burimet e ushqimit dhe ujit janë të kufizuara.

Shumica e tyre duan të largohen, porvombardimet e vazhdueshme po e bëjnë lëvizjen thuajse të pamundur.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

TË FUNDIT

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

KPA shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Këtë të mërkurë Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Elbana Lluri duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë të...