21 qershor, dita ndërkombëtare e muzikës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sot është Dita Ndërkombëtare e Muzikës e cila u festua për herë të parë si Fête de la Musique në Francë në vitin 1982.

Ministri i atëhershëm francez i Artit dhe Kulturës, Jack Lange dhe Maurice Fleuret, një kompozitor francez, filluan Fête de la Musique (festivali i muzikës), në rrugët e Parisi.

Qëllimi i saj është që dita e muzikës apo Festa e Muzikës të institucionalizohet edhe në Shqipëri, duke krijuar një traditë të përhershme dhe një hapësirë të lirë për çdo muzikant, qoftë profesionist apo amator.

Në Ditën e Muzikës, qytetarëve dhe banorëve u kërkohet të luajnë muzikë jashtë në lagjet e tyre ose në hapësira publike dhe parqe.

Festa e parë e Muzikës u zhvillua në Francë dhe që prej herës së parë, festa e Muzikës është kthyer në një fenomen ndërkombëtar dhe festohet në të gjithë botën, në të njëjtën ditë, në më shumë se 460 qytete në 110 vende.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibramihaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

TË FUNDIT

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibramihaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

A duhet një urdhër për inxhinierët, debat në komision për projektligjin e ri

A duhet apo jo një Urdhër Profesional për Inxhinierët? Kjo pyetje ka hapur debate pas kundërshtimeve të projektligjit që ka nisur të shqyrtohet në...

Senatorja amerikane trazon ujërat me videon duke kërcyer ‘twerk’

Senatorja amerikane Tiara Mack ka shkaktuar reagime të shumta pas postimit të një videoje që tregon 28-vjeçaren duke bërë një kërcim provokativ të njohur...