Dita Botërore e Jogës, nga Azia në SHBA festohet me një mesazh kushtuar paqes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një moment qetësie të brendshme dhe harmonie me universin. Njerëzit në mbarë botën festuan Ditën Ndërkombëtare të Jogës. Godina e OKB-së në Nju Jork ishte vatra e eventeve ndërkombëtare, sikurse ka qenë që kur celebrimi nisi 8 vite më parë.

“Fjala ‘joga’ do të thotë bashkim. Joga do të thotë të përfshihesh në një eksperiencë ku ju dhe pjesa tjetër e ekzistencës nuk jeni dy gjëra të ndryshme. Nëse praktikon jogën, përfitimet do të vijnë, ju do të jeni mendërisht më të balancuar dhe fizikisht më të shëndetshëm”, thotw Sam Chase, instruktor joge.

Motoja e këtij viti është “Joga për njerëzimin”. Ajo ka një rëndësi të veçantë në Indi, ku praktika e moçme fizike ka origjinën e saj, por është adoptuar si disiplinë edhe në vende të tjera aziatike.

“Kjo është hera e parë që ndjek një event si ky dhe jam e lumtur ta praktikoj jogën në publik. Dua që pamjet e bukura të vendit tonë të bëjnë xhiron e botës”, shprehet Le Thi Anh Nguyet, instruktore joge, Vietnam.

Joga është një ritual i përditshëm për shumë indianë, edhe në majat me dëborë në kufirin mes Indisë dhe Tibetit, ku ushtria indiane e ka përfshirë në stërvitjen e saj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

TË FUNDIT

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

KPA shkarkon nga detyra gjyqtaren e Elbasanit

Këtë të mërkurë Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Elbana Lluri duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë të...

Ndarja e vendit me rajone, akademikët: Me hartën aktuale, qarku ka humbur rolin

Ndarja administrative e vitit 2014 edhe për përfaqësuesit e universiteteve në vend ka rritur kostot dhe numrin e të punësuarve. Përpara komisionit të reformës territoriale,...