Gazetari rus shet mbi 103 mln dollarë medaljen e Nobelit, ndihmë për ukrainasit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeredaktori rus i gazetës së pavarur “Novaya Gazeta”, Dmitry Muratov shiti në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel për Paqe për 103.5 milionë dollarë.

Ai tha se të gjitha paratë nga shitja do të shkojnë për të ndihmuar refugjatët nga lufta në Ukrainë, raporton BBC.

Muratov u shpërblye me çmimin e paqes në vitin 2021 për mbrojtjen e lirisë së shprehjes në Rusi.

Heritage Auctions, që ka kryer shitjen, nuk ka zbuluar se kush ishte blerësi i kësaj medaljeje.

“Shitja e medaljes së artë në Nju Jork do të përfitojë nga reagimi humanitar i UNICEF-it për fëmijët e zhvendosur të Ukrainës”, u njoftua nga  Heritage Auctions në një deklaratë.

“Mesazhi më i rëndësishëm sot është që njerëzit të kuptojnë se po ndodh një luftë dhe ne duhet të ndihmojmë njerëzit që po vuajnë më shumë,” tha Muratov në një video të lëshuar nga Heritage Auctions.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Djali vret babain në Divjakë, në kërkim nga policia

Mesditën e sotme ka ndodhur një vrasje në fshatin Rremas të Divjakës. Euronews Albania mëson se djali Andres Stasi ka mbytur babain e tij, Dhimiter...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

TË FUNDIT

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Djali vret babain në Divjakë, në kërkim nga policia

Mesditën e sotme ka ndodhur një vrasje në fshatin Rremas të Divjakës. Euronews Albania mëson se djali Andres Stasi ka mbytur babain e tij, Dhimiter...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

KPA shkarkon nga detyra gjyqtaren e Elbasanit

Këtë të mërkurë Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Elbana Lluri duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë të...

Ndarja e vendit me rajone, akademikët: Me hartën aktuale, qarku ka humbur rolin

Ndarja administrative e vitit 2014 edhe për përfaqësuesit e universiteteve në vend ka rritur kostot dhe numrin e të punësuarve. Përpara komisionit të reformës territoriale,...