Peshku më i madh në botë prej 300 kilogramësh kapet në Azinë Lindore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në lumin Mekong të Kamboxhias, fshatarët kanë kapur peshkun më të madh në botë të ujërave të ëmbla i cili peshon 300 kilogramë.

Peshku quhet Boramy, që do të thotë “hëna e plotë” në gjuhën Kmere, për shkak të formës së saj bulboze.

Peshku femër prej katër metrash u lëshua përsëri në lumë për të lejuar shkencëtarët të monitoronin lëvizjen dhe sjelljen e saj, raporton CNN.

“Ky është një lajm shumë emocionues sepse ishte peshku më i madh i ujërave të ëmbla në botë. Është gjithashtu një lajm emocionues sepse do të thotë se kjo zonë e Mekong është ende e shëndetshme. Është një shenjë shprese që këta peshq të mëdhenj ende jetojnë këtu”, tha biologu Zeb Hogan, ish-prezantues i emisionit “Monster Fish” në National Geographic Channel.

Peshku Boramy u kap javën e kaluar jashtë Koh Preah, një ishull përgjatë shtrirjes veriore kamboxhiane të lumit në Azinë lindore.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...