Rusia premton hakmarrje për bllokimin e transitit drejt Kaliningradit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia është e acaruar dhe po kërkon me ngulm që BE të zhbllokojë menjëherë kalimin transit drejt Kaliningradit përmes Lituanisë.

Pasi Ministria e Jashtme ruse thirri për sqarim ambasadorin e BE në Moskë, sekretari i Këshillit Rus të Sigurisë reagoi me tone kërcënuese.

“Rusia do të reagojë ndaj akteve armiqësore. Aktualisht po hartojmë masat përkatëse në një format ndërinstitucional dhe do t’i miratojmë ato së shpejti. Pasojat e tyre do të kenë një impakt domethënës dhe negativ ndaj popullsisë së Lituanisë”, thuhet në reagim.

Nga ana e tyre, autoritetet lituaneze kanë mohuar përgjegjësinë. Sipas tyre, ndaj Kaliningradit nuk është vendosur asnjë bllokadë, por vetëm sa është zbatuar një masë që përfshihet në paketën e sanksioneve.

“Lituania nuk ka interes të përshkallëzojë asgjë, por sanksionet duhet të përmbushen. Është ironike të flasë për shkelje të një traktati ndërkombëtar një shtet ku nuk ka ngelur traktat ndërkombëtar pa u shkelur”, u shpreh Ingrida Simonyte, kryeministre e Lituanisë.

Sanksionet kanë nisur të aplikohen nga kompania kryesore hekurudhore lituaneze në aksin që lidh Kaliningradin dhe Moskën përmes një pjese të territorit të saj dhe Bjellorusisë.

Furnizimet për enklavën që Rusia mbajti pas Luftës së Dytë Botërore mund të bëhen përmes detit dhe tokës, gjithmonë nëse nuk transportohen produkte të prekura nga sanksionet e vendosura pas agresionit ndaj Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Misioni i Lipës, të mbushë thasët me lekë’, këngëtari i njohur kritika ‘Sunny Hill’

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, në një intervistë për Euronews Albania kritikoi ashpër babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa, njëkohësisht...

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

TË FUNDIT

‘Misioni i Lipës, të mbushë thasët me lekë’, këngëtari i njohur kritika ‘Sunny Hill’

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, në një intervistë për Euronews Albania kritikoi ashpër babanë e Dua Lipës, Dukagjin Lipa, njëkohësisht...

Bllokimi mjeteve ujore, Xhameta: Tek ne jo, në Jug edhe mund të jetë shkelur ligji

Skerdilajd Xhameta, përfaqësues i mjeteve sportive ujore që operon në zonën e Durrësit tha se inspektimet nga policia ka pasur gjatë gjithë kohës, edhe...

‘S’më lanë të këndoj për Adem Jasharin’, Shemi flet pas incidentit në ‘Sunny Hill’

Një incident ka ndodhur në festivalin Sunny Hill. Incidenti ka pasur si protagonist Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’, i cili...

Rriten infektimet nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit nuk është shënuar asnjë humbje jetë nga COVID-19 në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë tha se në 2418 testime...

Partizani shkarkon trajnerin në prag të Superligës

Dritan Mehmeti nuk është më trajneri i Partizanit. Ekipi ka ndërprerë bashkëpunimin me trajnerin që mori drejtimin e ekipit e kuq në mes të sezonit të shkuar. Vendimi...


Sondazh