Thatësira nxjerr në pah qytetin 3,400-vjeçar në Irak

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një qytet 3,400-vjeçar u shfaq në Irak pasi niveli i ujit në një rezervuar ra me shpejtësi për shkak të thatësirës ekstreme.

Arkeologët kurdë dhe gjermanë gërmuan vendbanimin në rezervuarin e Mosulit, përgjatë lumit Tigër në rajonin Kurdistan të Irakut verior, në janar dhe shkurt.

Projekti ishte në partneritet me Drejtorinë e Antikiteteve dhe Trashëgimisë në Duhok për të ruajtur trashëgiminë kulturore të zonës për brezat e ardhshëm, shkruan CNN.

Vendi arkeologjik, Kemune, besohet të jetë qyteti i Zakhikut i epokës së bronzit, një qendër kryesore e Perandorisë Mittani që mbretëroi nga 1550 deri në 1350 para Krishtit.

Territori i mbretërisë shtrihej nga Deti Mesdhe në Irakun verior, sipas Ivana Puljiz, profesoreshë e re në departamentin e arkeologjisë në Universitetin e Freiburgut në Breisgau, Gjermani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë, BE-ja të bashkohet

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

TË FUNDIT

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë, BE-ja të bashkohet

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...

A duhet një urdhër për inxhinierët, debat në komision për projektligjin e ri

A duhet apo jo një Urdhër Profesional për Inxhinierët? Kjo pyetje ka hapur debate pas kundërshtimeve të projektligjit që ka nisur të shqyrtohet në...