Vajza e Elon Musk ndryshon gjininë dhe i del kundra të atit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një nga fëmijët e miliarderit Elon Musk ka ndërmarrë një hap të rëndësishëm duke dalë publikisht kundër të atit.

Vajza e Elon Musk – Vivan Jenna Wilson – e njohur deri tani si djali i tij, me emrin Xavier Musk, ka paraqitur së fundmi një kërkesë pranë Gjykatës së Kalifornisë për të ndryshuar ligjërisht jo vetëm emrin dhe gjininë por edhe mbiemrin, duke u ndarë përfundimisht nga miliarderi Musk.

Vendimi për të ndryshuar gjininë nga mashkull në femër, vjen si pasojë e deklarimit të Vivian si transgjinore – gjë që duket se është arsyeja kryesore që e ka shtyrë 18-vjeçaren t’i dalë kundër të atit, i cili kohët e fundit ka bërë disa deklarata që nuk janë mirëpritur aspak nga komuniteti LGBT+.

Në një postim të tij të dhjetorit 2020, ai thotë se “përemrat e ri të përdorur nga pjesëtarët e komunitetit LGBT+’ janë një ‘makth estetik’, edhe pse më vonë ai iu përgjigj kritikave duke thënë se “e mbështet absolutisht komunitetin LGBT+ dhe transgjinorët”.

Diçka tjetër që duket se vajzës së tij nuk i ka pëlqyer është mbështetja që Musk i ka ofruar Guvernatorit të Floridës Ron DeSantis – i cili i përket partisë republikane që njihet gjerësisht për pikëpamjet konservatore.

DeSantis gjithashtu ka lobuar për një ligj të ri të emërtuar ‘Mos Thuaj Gay’ – i cili synon të kufizojë diskutimet rreth homoseksualitetit, transgjinorëve dhe çështjeve të identitetit gjinor nëpër shkolla.

Musk është CEO i Tesla-s dhe SpaceX, si dhe disa kompanive të tjera, që e bënë atë njeriun më të pasur në botë me një pasuri prej rreth $214 miliardë dollarësh.

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Mos ti jap lek baba ktij bythqimit dhe ta shohim sa lart e mbaka qe kundershton baben. baba po synon te kap yjet kurse ky trapi do te behet femer. po shkon bota per lesh

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...