Krijesat që jetojnë në simbiozë me lëkurën e njeriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Merimangat mikroskopike (parazitë) që jetojnë në poret e lëkurës së njeriut, çiftëzohen gjatë natës në pjesën e fytyrës dhe po bëhen organizma kaq të thjeshtuar për shkak të stilit të tyre të pazakontë të jetesës, sa që së shpejti mund të bëhen njësh me njerëzit, ka zbuluar një studim i ri.

Merimangat, të quajtura Demodex folliculorum, ushqehen me sebum, një substancë që mbulon lëkurën, e cila çlirohet natyrshëm nga qelizat brenda poreve tona, shkruan Euronews. 

Rreth 90 për qind e njerëzve kanë këto merimangat. Zakonisht ato janë të padëmshme dhe kalojnë pa u vënë re, por mund të irritojnë lëkurën, duke shkaktuar skuqje dhe kruajtje.

Studimi i ri, i botuar në revistën Molecular Biology and Evolution, zbuloi se merimangat në fakt kanë një anus dhe janë fajësuar padrejtësisht për shumë sëmundje të lëkurës. Ata thonë së merimangat mund të ndihmojnë për të mbajtur lëkurën tonë të pastër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

TË FUNDIT

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

KPA shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Këtë të mërkurë Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Elbana Lluri duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë të...