Mbi 250 viktima nga tërmeti me magnitudë 6.1 në Afganistan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.1 ballë ka goditur Afganistanin mbrëmjen e së martës, duke shkaktuar të paktën 255 të vdekur.

Agjencia shtetërore afgane e lajmeve, Bakhtar tha se shumica e viktimave (100), u raportua në provincën e Paktikas, ku pati edhe 155 të plagosur.

Për viktima u raportua edhe në provincat lindore të Nangarhar dhe Khost.

Ndërsa, lëkundjet u ndjenë gjithashtu në kryeqytetin pakistanez, Islamabad dhe në provincën lindore të Punjabit.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, epiqendra e tërmetit ishte 44 kilometra në jug-perëndim të Khost, një qytet në jug të Kabulit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndarja e vendit me rajone, akademikët: Me hartën aktuale, qarku ka humbur rolin

Ndarja administrative e vitit 2014 edhe për përfaqësuesit e universiteteve në vend ka rritur kostot dhe numrin e të punësuarve. Përpara komisionit të reformës territoriale,...

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

TË FUNDIT

Ndarja e vendit me rajone, akademikët: Me hartën aktuale, qarku ka humbur rolin

Ndarja administrative e vitit 2014 edhe për përfaqësuesit e universiteteve në vend ka rritur kostot dhe numrin e të punësuarve. Përpara komisionit të reformës territoriale,...

Rama: Putin po përdor mungesën e ushqimit si armë

Kryeministri Edi Rama deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin po përdor mungesën e ushqimit si një armë vdekjeprurëse. Deklaratën, Rama e dha për gazetën holandeze...

Denoncimet e Kryemadhit për inceneratorët, Ibrahimaj: Asnjë nuk është e re

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj është shprehur se deklarata e Monika Kryemadhit për inceneratorët nuk kanë asnjë të re dhe vijnë pikërisht...

Serbia nuk mund të heqë dorë shpejt nga gazi rus, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Serbia nuk mund të heqë dorë në mënyrë të shpejtë nga varësia e saj ndaj gazit rus. Deklaratën, Rama e...