Nis vaksinimi kundër COVID i fëmijëve nën 5 vjeç në SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Vaksinimet kundër Covid-19 për fëmijët nën 5 vjeç kanë filluar të martën në të gjithë Shtetet e Bashkuara, duke shënuar një moment historik në luftën e vendit kundër sëmundjes.

Drejtoresha e Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Dr. Rochelle Walensky, nënshkroi të shtunën autorizimin për vaksinat kundër Covid-19 për fëmijët nën 5 vjeç.

Javën e kaluar, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave zgjeroi autorizimet e përdorimit urgjent për vaksinën e Moderna për të përfshirë fëmijët nga 6 muaj deri në 17 vjeç dhe Pfizer/BioNTech për fëmijët nga 6 muaj deri në 4 vjeç.

Rreth 17 milionë fëmijë nën moshën 5 vjeç tanimë mund të vaksinohen kundër Covid-19, raporton CNN.

“Kjo është një ditë e madhe. Ne kemi pritur një kohë të gjatë që fëmijët të vaksinohen. Tani kemi çdo grupmoshë dhe unë do t’ju them si baba i një 4-vjeçari, kjo është një punë e madhe edhe për familjen time”, tha kirurgu amerikan Dr. Vivek Murthy.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

TË FUNDIT

Danimarka vendos taksën e karbonit

Parlamenti danez miratoi sot një taksë të re të karbonit, më e larta në Evropë, që do të paguhet nga kompanitë në sistemin evropian...

Vetëm tre serbë dalin në protestë kundër marrëveshjes për energjinë në Veri

Nën sloganin “Kush po e fikë dritën në veri”, vetëm tre qytetarë, anëtarë të Iniciativës Qytetare “Mbijetesa serbe”, kanë protestuar sot në veri të...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim. Pasi i mbijetuan...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë,...

Republikanët përshëndesin vendimin e abortit 

Dhjetra republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve u mblodhën në një konferencë shtypi të premten për të festuar vendimin e Gjykatës së Lartë që eliminon...