1 në 5 të rritur në SHBA shfaqin simptoma post-COVID

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gati 1 në 5 të rritur amerikanë që raportuan se kishin COVID-19 në të kaluarën, kanë ende disa nga simptoma të virusit.

Të dhënat u mblodhën nga 1-13 qershor nga Byroja e Regjistrimit të SHBA dhe u analizuan nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, në kuadër të një studimi.

Simptomat e gjata të COVID nënkuptojnë: lodhje, rrahje të shpejta të zemrës, gulçim, dhimbje kronike, anomali shqisore dhe dobësi të muskujve, raporton Reuters.

Gratë kishin më shumë mundësi të ishin të infektuar me COVID për një kohë të gjatë sesa burrat, sipas studimit, me 9.4% të grave të rritura në SHBA që raportuan simptoma të gjata të COVID krahasuar me 5.5% të burrave.

Studimi zbuloi gjithashtu se të rriturit më të rinj kishin më shumë gjasa të kishin simptoma të vazhdueshme sesa të rriturit e moshuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...