Dhimbje dhe vuajtje në Afganistan pas tërmetit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dhimbje dhe vargje varresh të hapura. Pamjet përsëriten në disa fshatra në lindje të Afganistanit, të tronditur nga tërmeti më i keq në dy dekada, që goditi vendin të mërkurën, duke lënë rreth 1 mijë të vdekur dhe mbi 1500 të plagosur.

Zonat e prekura janë të largëta dhe aksesi në to i vështirë, por kjo nuk është sfida më e madhe OJQ-ve që veprojnë në vendin e udhëhequr nga talebanët e ku miliona njerëz po vdesin nga uria.

 “Ne mund t’u ofrojmë atyre mbështetje humanitare, që do t’i ndihmojë dhe shpëtojë jetën në terma afatshkurtër. Ajo që nuk duam të shohim është që njerëzit e prekur nga tërmeti të jetojnë në kampe apo vendbanime informale,” – u shpreh Rebecca Roby nga Këshilli Norvegjez për Refugjatët.

Ndërtimet me tulla apo prej qerpiçi janë të shumta. Tërmeti thuajse 6-ballësh varrosi familje të tëra teksa flinin dhe la mijëra të tjera të pastreha.

 “Kam 4 martirë në familjen time, të cilët i varrosa sot, si dhe 12 anëtarë të tjerë të plagosur. Ndihem e pashpresë, nuk kam asnjë qindarkë,” – u shpreh një qytetare.

Pjesa dërrmuese e operacioneve të shpëtimit po bëhet me duar. Disa fshatra janë izoluar dhe mund të arrihen vetëm me helikopter. Katastrofa përbën një sfidë madhore logjistike për qeverinë e talebanëve, e izoluar nga bota pasi vendosi ligjin e ashpër islamik.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...