Gjykata Supreme e SHBA vendos pro përdorimit të armëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara deklaroi të enjten se amerikanët kanë të drejtë të mbajnë armë në publik.

Vendimi, i marrë me 6 vota pro dhe 3 kundër, vjen pas një seri incidentesh me armë.

Autoritetet në Nju Jork reaguan të zemëruara nga vendimi, i cili hedh poshtë atë të marrë nga gjykata vendore që kufizonte armëmbajtjen.

“Vendimi nuk është thjesht i pamatur. Ai është i qortueshëm. Nuk është kjo ajo që duan qytetarët tanë dhe ne duhet të kemi të drejtën të përcaktojmë se çfarë duam në shtetin tonë. Nëse qeveria federale nuk do të ndryshojë ligjet për të na mbrojtur, atëherë shtetet tona dhe guvernatorët kanë përgjegjësinë morale të bëjnë atë çka munden. Dhe ne kemi ligje që mbrojnë qytetarët tanë për shkak të asaj që po ndodh; çmenduria e kulturës së armëve që ka përfshirë këdo, deri në Gjykatën Supreme”, tha Kathy Hochul, guvernatore e Nju Jorkut.

Shoqata lobiste e armëve, NRA, mirëpriti vendimin e instancës më të lartë gjyqësore përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Vendimi vjen rreth një muaj pasi një 18-vjeçar përdori një armë automatike për të vrarë 10 afro-amerikanë në një treg në Bufalo, si dhe pasi një i ri i së njëjtës moshë përdori një armë të ngjashme për të vrarë 21 persona në një shkollë fillore në Teksas.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...