Talebanët kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve pas tërmetit në Afganistan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje nga ana e ndërkombëtarëve, pasi vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues me magnitudë 6.1 ballë.

Udhëheqësi suprem, Haibatullah Akhundzadah, i cili pothuajse nuk shfaqet kurrë në publik, iu lut komunitetit ndërkombëtar dhe organizatave humanitare të ndihmojnë popullin afgan të prekur nga kjo tragjedi e madhe dhe të mos kursehen.

Ndërsa, një zyrtar i lartë i talebanëve, Abdul Qahar Balkhi tha se Afganistani ndodhet në krizë humanitare dhe ekonomike, ndaj qeveria është e paaftë që të ndihmojë financiarisht, të prekurit nga tërmeti.

Më shumë se 1000 njerëz kanë humbur jetën dhe të paktën 1500 të tjerë janë plagosur, për shkak të lëkundjeve të fuqishme që tronditën dje vendin, shkruan BBC.

Provinca juglindore Paktika është zona më e prekur dhe OKB-ja po përpiqet të sigurojë strehim emergjent dhe ndihmë ushqimore.

Përpjekjet e shpëtimit po pengohen nga reshjet e dendura të shiut dhe mungesa e burimeve.

Tërmetet shkaktojnë dëme të konsiderueshme në Afganistan, ku ka shumë zona rurale dhe ku banesat janë të paqëndrueshme ose të ndërtuara keq.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...