Ukraina do të bëhet kandidate zyrtare për anëtarësim në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ukraina është gati të bëhet një kandidat zyrtar për anëtarësim në BE, ndërsa liderët takohen sot në Bruksel për të shqyrtuar masën ndërsa lufta në Rusi vazhdon.

Mbrëmë, zëvendëskryeministrja për Integrimin Evropian dhe Euro-Atlantik, Olha Stefanishyna, e cila po mbikëqyr përpjekjet e vendit për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, tha se ishte “100%” e sigurt që të gjitha 27 vendet e BE-së do të miratonin kandidaturën e Ukrainës në BE gjatë samitit të kësaj jave.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy gjithashtu shprehu optimizëm të ngjashëm, duke e quajtur atë një “moment vendimtar” për Ukrainën, raporton news.sky.

Sot, kryeministri i Irlandës Micheal Martin tha se Evropa po i dërgonte një mesazh solidariteti Ukrainës duke i dhënë vendit statusin e kandidatit për në BE.

Duke komentuar në Bruksel në atë që ai e përshkroi si një takim “shumë domethënës” dy-ditor të Këshillit Evropian, ai ngriti gjithashtu frikën mbi perspektivën e urisë në disa pjesë të botës për shkak të bllokadave ruse ndaj drithit ukrainas që largohej nga vendi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...