Zelenski i pranishëm online në samitin e NATO-s që zhvillohet në Madrid

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Spanja bën me dije se presidenti Volodimir Zelenski do të marrë pjesë në samitin e NATO-s që do të zhvillohet javën e ardhshme në Madrid.

Edhe pse anëtarësimi i Ukrainës në aleancën ushtarake nuk është aspak realist, ky samit do të jetë një mundësi për Zelenski-n që të sigurojë më shumë mbështetje.

“Ukraina do të ketë një seancë speciale në kuadër të seancave të punës të këtij samiti dhe Presidenti Zelensky do të jetë i pranishëm përmes videokonferencës”, u shpreh ministri i Jashtëm i Spanjës.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi se pret që liderët e NATO-s në takimin e Madridit të bien dakord për të ndihmuar ushtrinë e Ukrainës që nga pajisjet e epokës sovjetike të përdorin armë moderne.

Gjatë një paneli diskutimi në Bruksel, Stoltenberg dha këtë paralajmërim.

“Çmimi që rrezikojmë të paguajmë nëse Putin del përpara duke përdorur forcën ushtarake kundër një shteti të pavarur demokratik në Evropë, do të jetë shumë më i lartë se çmimi që paguajmë sot për të mbështetur Ukrainën”, u shpreh ai.

Ndërkohë, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, sulmet ruse në lindje të Ukrainës po vrasin një numër të madh të trupave të Kievit. Zëdhënësi i saj pretendoi se deri në 500 ushtarakë ukrainas ishin vrarë në sulme me raketa në kantierin detar Okean në qytetin e Mykolaiv.

Moska ka mohuar se Ukraina ka depërtuar në mbrojtjen e saj ajrore përmes një sulmi me dron në një rafineri nafte ruse duke pretenduar  se ishte një akt terrorist.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...