Forcat ruse marrin kontrollin e dy qyteteve në Ukrainën Lindore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qyteteve Loskutivka dhe Rai-Oleksandrivka në Ukrainën Lindore dhe vazhdojnë të bëjnë përparime të ngadalta, por të qëndrueshme.

Ndërsa luftimet intensifikohen, guvernatori rajonal i rajonit lindor të Donetskut thotë se asnjë qytet nuk është i sigurt për banorët.

Për disa fshatra, linjat e furnizimit mund të ndërpriten në çdo moment dhe vullnetarët po punojnë për të evakuuar ata banorë që  ende nuk kanë ikur.

Por disa refuzojnë të largohen, duke thënë se më mirë do të  ishte të “ribashkoheshin” me rusët.

Në të njëjtën kohë, Ukraina thotë se po regjistron cdo ditë  nga 2 deri në 300 krime lufte të kryera nga forcat ruse në territorin e saj.

“Hetuesit e policisë kombëtare kanë nisur gjithsej 19,111 procedime penale që nga fillimi i agresionit ushtarak për faktet e krimeve të kryera në territorin e Ukrainës nga ushtarakët e forcave të armatosura të Federatës Ruse dhe bashkëpunëtorët e tyre”, shprehet Oleksi Serhieiev, Shef i Reagimit Operacional të Policisë Kombëtare të Ukrainës.

Dokumentet e klasifikuara të inteligjencës amerikane thonë se marinës ruse i është dhënë urdhër të vendosë mina në portet e Odesës dhe Ochakiv dhe tashmë ka minuar lumin Dnieper, si pjesë e një bllokadë të vazhdueshme të eksporteve të grurit ukrainas.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

TË FUNDIT

PS kërkon të kalojë në Kuvend anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Partia Socialiste ka depozituar në kuvend kërkesën për të kaluar nesër në seancë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Pasi u miratua në samitin...

Fyerjet ndaj UÇK, opozita në Kosovë protestë për dorëheqjen e ministrit

Partia Socialdemokrate e Kosovës (PSD) kërkon dorëheqjen e ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati për shkak të deklarimeve të tij për veteranët...

Gjendet i pajetë 85-vjeçari në Divjakë, dyshohet se u mbyt nga djali

Mesditën e sotme është gjetur pa shenja jete në banesën e tij në fshatin Remas në Divjakë 85-vjeçarin Dhimiter Stase. Dyshohet se djali i 85-vjeçarit,...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja Socialiste për Integrim...

KPA shkarkon nga detyra gjyqtaren e Tiranës

Këtë të mërkurë Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtaren e Elbana Lluri duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë të...