Gjykata e Lartë e SHBA-së ndalon abortin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara i ka dhënë fund mbrojtjes kushtetuese për abortin, që ka qenë në fuqi prej thuajse 50 vitesh, me një vendim që pritet ta bëjë këtë praktikë shëndetësore të paligjshme në thuajse gjysmën e shteteve amerikane.

“Këtë mëngjes, krahu radikal i Gjykatës Supreme zhbëri të drejtat e qytetarëve amerikanë, duke vënë në rrezik sigurinë shëndetësore të tyre. Por Kongresi do të vazhdojë betejën për ta tejkaluar këtë akt ekstremist dhe për të mbrojtur qytetarët tanë”, thotw Nancy Pelosi, kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve, SHBA.

Ndaj vendimit reagoi ish-presidenti Obama, i cili përmes një postimi në Twitter u shpreh se gjykata i hoqi qytetarëve të drejtën personale për të vendosur përballë kapriçove të politikanëve.

Ndërsa ish-zëvendës presidenti Mike Pence deklaroi se me zhbërjen e ligjit të mëparshëm një epokë e re ka lindur për kauzën e jetës.

Vendimi, i marr nga shumica konservatore e gjykatës dhe i pamendueshëm vetëm pak vite më parë, përbën kulmimin e përpjekjeve dhjetëravjeçare të kundërshtarëve të abortit.

Krahu i djathtë i gjykatës ishte përforcuar dhe i nxitur nga tre gjyqtarë të caktuar nga ish-presidenti Donald Trump.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?