Kriza globale e ushqimit, ministrat e G7 mblidhen në Berlin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjetja e zgjidhjeve urgjente për shpërthimin e krizës globale të ushqimit, shkaktuar kryesisht nga lufta në Ukrainë është qëllimi kryesor i takimit të ministrave të G7 në Berlin. 

Shumë zona të Afrikës janë prekur nga reduktimi i ushqimeve, çka është përkeqësuar nga konflikti i fundit.

“Është një krizë urie që po afrohet si një valë kërcënuese për jetën. Disa nga arsyet nuk janë të reja: konfliktet rajonale, veçanërisht në Afganistan, sundimi i talebanëve, thatësirat, pasojat e krizës klimatike dhe gjithashtu pasojat e Covid-19, por ishte lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës që e ktheu këtë valë në një cunami”, u shpreh Annalena Baerbock, ministrja gjermane e Punëve të Jashtme.

Për shkak të bllokimit, vendet afrikane janë ato që po e përjetojnë më shumë krizën.

Ministrat do të diskutojnë se si të zhbllokojnë drithin ukrainas, i cili aktualisht është i bllokuar në magazina.

Zyrtarët e lartë mbështesin përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për të negociuar hapjen e porteve të Ukrainës për të lejuar eksportet e grurit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?