Mund të bashkohemi me BE-në dhe ta mposhtim Rusinë, thotë Zelenski

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se dhënia e statusit të vendit kandidat nga Bashkimi Evropian, është një hap drejt forcimit të Evropës.

Zelenski u tha udhëheqësve të BE-së në Bruksel të enjten, se vendimi i tyre për të pranuar kandidaturën e Kievit ishte ndër më të rëndësishmit për Ukrainën, që kur u shkëput nga Bashkimi Sovjetik 31 vjet më parë, shkruan Reuters.

“Ky vendim nuk po merret vetëm për të mirën e Ukrainës. Është hapi më i madh drejt forcimit të Evropës që mund të ishte bërë tani, në kohën tonë dhe kur lufta ruse po teston aftësinë tonë për të ruajtur lirinë dhe unitetin”, tha ai.

Zelenski u zotua se nuk do të ndalet derisa të sigurohet anëtarësimi i plotë i vendit të tij në BE dhe shtoi se mund ta mposhtin Rusinë.

“Ne mund ta mposhtim armikun, të rindërtojmë Ukrainën, të bashkohemi me BE-në dhe më pas mund të pushojmë”, theksoi presidenti.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian ranë dakord të enjten në Bruksel për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Senatorja amerikane trazon ujërat me videon duke kërcyer ‘twerk’

Senatorja amerikane Tiara Mack ka shkaktuar reagime të shumta pas postimit të një videoje që tregon 28-vjeçaren duke bërë një kërcim provokativ të njohur...

PE-ja miraton rezolutën për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Këtë të mërkurë, Parlamenti Evropian miratoi rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen të ndërsjellë”. Për herë...

Von der Leyen: BE të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Bashkimi Evropian duhet të bëjë plante emergjente për të ndërprerë plotësisht furnizimet me gazin rus. Kështu deklaroi këtë të mërkurë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula...

TË FUNDIT

Senatorja amerikane trazon ujërat me videon duke kërcyer ‘twerk’

Senatorja amerikane Tiara Mack ka shkaktuar reagime të shumta pas postimit të një videoje që tregon 28-vjeçaren duke bërë një kërcim provokativ të njohur...

PE-ja miraton rezolutën për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Këtë të mërkurë, Parlamenti Evropian miratoi rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen të ndërsjellë”. Për herë...

Von der Leyen: BE të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Bashkimi Evropian duhet të bëjë plante emergjente për të ndërprerë plotësisht furnizimet me gazin rus. Kështu deklaroi këtë të mërkurë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula...

Igli Tare drejt largimit nga Lacio

Igli Tare dhe ekipi italian i Lacios mund të ndajnë rrugët e tyre, një vit para përfundimit të kontratës së shqiptarët. Sipas "La Gazzetta dello...

Hapen dosjet, 71 zyrtarë pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit

Nga 2189 kandidatë që u janë hapur dosjet përpara se të synonin një post publik, 71 prej tyre kanë rezultuar bashkëpunëtorë të Sigurimit të...