OKB thotë se forcat izraelite qëlluan dhe vranë gazetaren e Al Jazeera

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka thënë se gazetarja e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh u qëllua për vdekje nga trupat izraelite, dhe jo forcat palestineze.

Organizata tha se Abu Akleh dhe ekipi i saj televiziv u goditën nga “plumba në dukje të drejtuar mirë” muajin e kaluar dhe kanë kërkuar një hetim penal për vdekjen e saj.

Korrespondentja veterane palestinezo-amerikane u qëllua dhe u vra më 11 maj ndërsa raportonte për një sulm ushtarak izraelit në qytetin e pushtuar të Jeninit në Bregun Perëndimor.

Izraeli mohon ta ketë shënjestruar atë dhe ka pretenduar se ajo mund të jetë goditur nga të shtënat palestineze.

Por zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut tha se të shtënat që vranë Abu Akleh dhe plagosën një koleg, Ali Sammoudi, “erdhën nga forcat izraelite të sigurisë dhe jo nga të shtënat pa dallim nga palestinezët e armatosur”.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?