Statusi i Ukrainës nuk shqetëson Rusinë: BE dhe NATO, si Hitleri kundër BS-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia duket se nuk është e shqetësuar nga dhënia e statusit të vendit kandidat për Ukrainën, pas vendimit unanim të marrë të enjten nga liderët e BE-së në samitin e Këshillit Evropian. Në reagimin e parë, Kremlini ka vlerësuar se dhënia e statusit është çështje e brendshme e Unionit.

“Këto janë çështjet e brendshme të Evropës. Është jetike që këto procese të mos sjellin probleme të tjera për ne dhe për marrëdhëniet mes vendeve të përmendura dhe Rusisë, pasi aktualisht probleme ka boll. Është me rëndësi të mos shkojmë drejt përkeqësimit të mëtejshëm të marrëdhënieve me BE-në, sepse një gjë e tillë është shumë e lehtë”, u shpreh Dmitry Peskov, zëdhënës i Kremlinit.

Edhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov vlerësoi se ndryshe nga NATO, BE nuk është një aleancë ushtarake dhe rrjedhimisht statusi nuk përbën kërcënim për Rusinë. Por gjatë një vizite në Baku, ai nuk i kurseu kritikat për Perëndimin.

“Kur filloi Lufta e Dytë Botërore, Hitleri dhe kabineti i tij mblodhi pjesën dërrmuese të vendeve evropiane për të sulmuar Bashkimin Sovjetik. Kjo ngjason me situatën aktuale. Sot, BE dhe NATO po formojnë një koalicion të tillë për  të luftuar në përmasa të mëdha kundër Rusisë”, tha Sergei Lavrov, ministër i Jashtëm i Rusisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?