BE-ja nuk do lejohet të mbledhë të dhënat personale të pasagjerëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompanitë e linjave ajrore nuk duhet të ndajnë më të dhënat e pasagjerëve me vendet e Bashkimit Evropian, të paktën për fluturimet brenda shteteve anëtare.

Ky është vendimi i marrë nga Gjykata e Lartë e Bashkimit Evropian, shkruan Schengen Visa Info.

Gjykata e Drejtësisë së BE-së vendosi që kërkesat për linjat ajrore për të ofruar të dhëna për pasagjerët tek autoritetet kombëtare, nuk përputhen me të drejtat e privatësisë.

Më parë, Këshilli Federal i Zvicrës hapi procesin e konsultimit për Aktin e të Dhënave të Pasagjerëve të Fluturimit, pasi përdorimi i të dhënave të tyre është një mjet i rëndësishëm për të luftuar terrorizmin dhe krimet e tjera në më shumë se 60 vende të botës

Të dhënat për regjistrimet e emrave të pasagjerëve (PNR) janë përdorur për të identifikuar terroristët ose personat që janë të përfshirë në afera të paligjshme.

Kjo u mundëson oficerëve të policisë të marrin informacion të detajuar në lidhje me lëvizjen e udhëtarëve dhe gjithashtu të identifikojnë modelet për një hetim policor.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?